نخستین همایش طرح تحول علوم، مهندسی و کشاورزی

جواد علمائی؛ معاون علوم، مهندسی و کشاورزی دانشگاه در نخستین همایش طرح تحول در علوم، مهندسی و کشاورزی

۰۲ بهمن ۱۳۹۸ | ۱۳:۲۲ کد : ۳ اخبار معاونت
تعداد بازدید:۱۶۴
جواد علمائی؛ معاون علوم، مهندسی و کشاورزی دانشگاه در نخستین همایش طرح تحول در علوم، مهندسی و کشاورزی

*با توجه به مأموریت‌ها و کارکردهای نظام دانشگاهی، اساتید و اعضای هیئت علمی که در ردیف اثرگذارترین ارکان دانشگاهی محسوب می‌شوند و هرچند اثربخشی و اثرگذاری استادان در حوزه های آموزش و پژوهش درفرایند تولید علم و تربیت نیروهای متخصص مورد نیاز جامعه یک امتیاز و ارزش محسوب می شود، اما روی دیگر این سکه مسوولیت و پاسخگوئی است. بنابراین از منظری دیگر، جمع حاضر را می توان به عنوان مسئول‌ترین و پاسخگوترین همکاران دانشگاهی تعریف کرد.

*دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان یکی از بال های آموزش عالی در سطح کلان و ملی از متولیان مؤثر در پیشبرد اهداف آموزش عالی است.توجه به استانداردها و تدوین قوانین و مقررات آموزشی و پژوهشی یکی از راهکارهای اساسی در زمینه رشد و کارایی و تحول آموزش عالی است. در همین راستا به منظور دستیابی به مرزهای دانش و ایجاد هماهنگی در رشته های علوم،مهندسی و کشاورزی و استفاده از توان بخش های مختلف در تدوین آیین نامه های مورد نیاز، کمیته های تحصصی متشکل از مدیران،کارشناسان و استادان در معاونت علوم،مهندسی و کشاورزی تشکیل می گردد.

*هدف از ایجاد تحول در دانشگاه آزاد اسلامی؛ ارتقاء جایگاه علمی دانشگاه در حوزه علوم، مهندسی و کشاورزی، بهبود مستمر کیفیت و توسعه فعالیت های آموزشی و پژوهشی، برنامه ریزی بلندمدت جهت حل مسائل دانشگاه بر پایه شناخت نقاط ضعف، بهره گیری از نقاط قوت و فرصت ها و مقابله به موقع با تهدیدها، ایجاد خودکفایی اقتصادی، توسعه همکاری های آموزشی و پژوهشی بین المللی در تبادل استاد و دانشجو، بهره گیری از آزمایشگاههای پیشرفته و گسترش همکاری های صنعتی و کشاورزی در سطوح ملی،منطقه ای و بین المللی می باشد.

*بدیهی است با همت ،همیاری و همدلی شما نخبگان به چشم انداز توصیف شده یعنی ایجاد دانشگاهی در سطح تراز اول کشور و دانشگاه تراز مطرح در سطح بین المللی در کوتاه ترین زمان ممکن دست یابیم.

*بمنظور دستیابی به اهداف شورای تحول در علوم، مهندسی و کشاورزی،  پیرو برگزاری جلسات متعدد، سعی بر این داشتیم که نخبگان ، محققان و پژوهشگران شاخصی را از تمام مناطق دهگانه دانشگاه آزاد اسلامی دعوت و با به گیری از توانمندیها نسبت به ایجاد تحول اقدامات اساسی صورت پذیرد.

*همچنین ماحصل جلسات استخراج چالش های فراروی دانشگاه در حوزه های آموزشی، پژوهشی،امور هیئت علمی،امور بین الملل،فناوری اطلاعات و ارتباطات و برنامه ریزی درسی بود که فراخور عنوان کمیته های تخصصی شورای تحول تقسیم بندی و عملیاتی خواهد شد.

*امیدواریم دانشگاه به عنوان الگوی توسعه پایدار و متوازن درجامعه نمود واقعی پیدا کند و بتوانیم به هدف اصلی آموزش و پژوهش که بالا بردن سطح دانش، تحلیل و اخلاق در افراد و افزایش مسئولیت‌پذیری آنها در برابر جامعه است؛ دست پیدا کنیم. به این لحاظ دانشگاه باید درکنار تولید دانش به طراحی و تعبیه سازوکارهایی بپردازد که درحل مشکلات تولیدی، صنعتی، اقتصادی و اجتماعی جامعه مؤثر باشد که لازمه آن داشتن دانشگاهی کارآفرین است؛ دانشگاهی که نه تنها در پاسخگوئی به نیازها و انتظارات متنوع محیط خود موفق است، بلکه برنامه‌ها و فرایندها عملیاتی آن به اشاعه فرهنگ کارآفرینی و تربیت و پرورش کارآفرینان منجر خواهد شد. در حقیقت دانشگاه کارآفرین با تعبیه سازوکارهای لازم امکان رشد و بروز قابلیت‌های شخصی منابع انسانی خود را فراهم می‌سازد.

 

کلید واژه ها: علمایی همایش تحول معاونت علوم، مهندسی و کشاورزی